Ceny mieszkań w Sandomierzu: 5 948 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Ceny nieruchomości w Sandomierzu - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Sandomierzu wynosi 5 948 zł/m². To o 654 zł/m², czyli 9,9% mniej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne z aktów notarialnych pokazują przy tym wyraźny podział rynku: inne stawki dotyczą mieszkań deweloperskich, inne lokali używanych, a znaczenie mają również metraż i lokalizacja.

Redakcja reporter.sandomierz.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Sandomierzu: najważniejsze liczby

  • 5 948 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 654 zł/m² i 9,9% - spadek względem średniej z 2025 r.
  • 4 512-7 309 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 285 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 49 m² - mediana powierzchni kupowanego lokalu.

Rozpiętość stawek pokazuje, dlaczego sama średnia miejska nie wystarcza do ustalenia budżetu. Cena całego lokalu zależy zarówno od powierzchni, jak i stawki za metr - tańszy metr nie musi oznaczać mniejszego wydatku na zakup.

Infografika: ceny mieszkań w Sandomierzu
Infografika: ceny mieszkań w Sandomierzu

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)8 846
wtórny5 922

* w rejestrze niewiele danych dla rynku pierwotnego - wartość orientacyjna

8 846 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 5 922 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 49,4%. Taka różnica może odzwierciedlać nie tylko wiek budynku, lecz także lokalizację i cechy oferowanych mieszkań. Przy porównywaniu konkretnych ofert trzeba osobno uwzględnić koszt przygotowania lokalu do zamieszkania.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)5 514 *
35-45 m² (małe 2-pok.)5 807
45-55 m² (2-pok.)6 284
55-70 m² (3-pok.)6 526
70-90 m² (duże 3-4 pok.)5 364 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

6 526 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu metraży - dotyczy mieszkań o powierzchni 55-70 m². Nie widać więc prostego schematu, w którym stawka maleje wraz ze wzrostem lokalu. Kawalerki osiągały 5 514 zł/m², a największe mieszkania z tabeli 5 364 zł/m².

Ceny wg metrażu - Sandomierz
Ceny wg metrażu - Sandomierz

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

7 243 zł/m² w rejonie Kruków to najwyższa wartość w tabeli. Rejon Grodzisko osiąga 6 231 zł/m², a rejon Rokitek 6 060 zł/m². Najniższa mediana, 5 187 zł/m², przypada na rejon Osiedle Krzysztofa Baczyńskiego.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Kruków7 243 *
Grodzisko6 231
Rokitek6 060
Osiedle Świętopawelskie5 635 *
Osiedle Krzysztofa Baczyńskiego5 187

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa pozwala zestawić poziom cen z położeniem mieszkania. Dla kupującego to punkt wyjścia do porównania lokalizacji, a następnie konkretnych budynków i lokali.

Mapa cen mieszkań - Sandomierz
Mapa cen mieszkań - Sandomierz

Ceny wg części miasta - Sandomierz
Ceny wg części miasta - Sandomierz

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 285 000 zł na rynku wtórnym podatek PCC według stawki 2% wynosi około 5 700 zł. Nie zapłacą go osoby korzystające ze zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania. Do budżetu dochodzą maksymalna taksa notarialna do około 2 349 zł z VAT oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Wynagrodzenie notariusza można negocjować. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT, a PCC nie występuje.

Najświeższe wiadomości z Sandomierza czekają na stronie głównej reporter.sandomierz.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje obniżenie poziomu z 6 500 zł/m² w 2024 r. do obecnych 5 948 zł/m². Podana w zestawieniu zmiana wynosi -8%, a średnie tempo roczne -4,3%. Wobec średniej z 2025 r., wynoszącej 6 602 zł/m², obecna mediana jest niższa o 654 zł/m² i 9,9%. Wykres przedstawia przebieg zmian w czasie.

Trend cen - Sandomierz
Trend cen - Sandomierz

Sandomierz na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 627 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa świętokrzyskiego. Sandomierz pozostaje poniżej niej o 2 679 zł/m².

Powiat sandomierski wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 6 133 zł/m²; rok wcześniej było to 5 811 zł/m², a wzrost wyniósł 5,5%. W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 6 500 zł/m², czyli o 367 zł więcej niż mediana powiatu. GUS obejmuje cały powiat, razem z gminami wiejskimi, korzystając z tego samego rejestru cen.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Sandomierz-5 948-
Stalowa Wola23 km6 555+10,2%
Ostrowiec Świętokrzyski39 km5 136-13,7%
Mielec48 km5 885-1,1%
Starachowice62 km5 187-12,8%

W Stalowej Woli metr kosztował o 607 zł i 10,2% więcej niż w Sandomierzu. Mielec pozostawał cenowo blisko, natomiast niższe mediany odnotowano w Ostrowcu Świętokrzyskim i Starachowicach.

Komentarz analityczny

Spadek o 654 zł/m² i 9,9% względem średniej z 2025 r. wpisuje się w lokalne obniżenie cen wobec 2024 r. Jednocześnie różnice między segmentami wskazują, że sytuacja nie sprowadza się do jednolitej przeceny wszystkich mieszkań.

Na poziomie kraju kierunek był inny: ceny lokali w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku (GUS, „Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.”). Ogólnopolski wzrost nie oznacza zatem automatycznie wzrostu na każdym rynku lokalnym.

5,98% wynosiło we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych, wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet kupujących, ale jego przełożenie na ceny zależy również od lokalnej podaży i skłonności sprzedających do negocjacji.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania poprawi się, a oferta mieszkań pozostanie ograniczona, popyt może wspierać stabilizację. Jeśli podaż będzie przewyższać możliwości zakupowe nabywców, presja na obniżki może się utrzymać. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Sandomierzu?

Mediana wynosi 5 948 zł/m², a połowa transakcji mieściła się w przedziale 4 512-7 309 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Sandomierzu rosną, czy spadają?

Obecna mediana jest niższa od średniej z 2025 r. o 654 zł/m², czyli 9,9%.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższa wartość w tabeli to 7 243 zł/m² w rejonie Kruków, a najniższa 5 187 zł/m² w rejonie Osiedle Krzysztofa Baczyńskiego.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Sandomierzu?

Mediana dla mieszkań 25-35 m² wynosi 5 514 zł/m², a dla lokali 35-45 m² - 5 807 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 8 846 zł/m² i 5 922 zł/m², co oznacza premię 49,4%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 71 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 3 listopada 2025 do 10 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (5 transakcji) i wtórny (59); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-08-10; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji